Ania w podrozy_Berlin-2012

Berlin

Największą w moich oczach atrakcją Berlina jest Muzeum Żydowskie Liebeskinda. Niesamowita instalacja w jego wnętrzu: podłoga czegoś w rodzaju przykrytego dziedzińca “zasypana” jest tysiącami żeliwnych twarzy różnych rozmiarów, wykrzywionych w grymasie lub krzyku. Chodząc po nich daje się “ostatni głos poległym Żydom”, gdyż wszystko brzęczy i skrzypi złowrogo pod stopami. I tym zachwycił mnie Berlin.

 

Biorę udział w kolejnym seminarium wyjazdowym, tym razem w Berlinie, gdzie razem z grupą niemiecką pracujemy nad projektem rewitalizacji wielkiego założenia mieszkaniowego na południu Berlina – Gropiusstadt.  Wyjazd ma charakter wymiany, więc nocowałam w mieszkaniu osoby z grupy niemieckiej, u Eleny, którą z kolei przenocuję podczas drugiej części wymiany w Warszawie. Projekt szedł, a nawet idzie, dość opornie.. z wielu powodów, ale miałam w międzyczasie kilka chwil na zwiedzanie Berlina. Trzymałam się raczej turystycznych szlaków, zatem i zdjęcia są mało odkrywcze czy oryginalne czasem..

 

Zwiedzając Berlin

 
Kilka zdjęć na wstępie..
Wyspa Muzeów w Berlinie o zachodzie.

 

Dworzec stacji S-Bahn Friedriechstrasse. Większość dworców utrzymana jest w tym stylu – stalowe konstrukcje wyraźnie inspirowane XIX- i XX-wiecznymi dworcami. Pogoda w kratkę nie zawsze pozwalała mojej małej cyfrówce się popisać..

Jeden z symboli Berlina, czyli wieża telewizyjna, na której szczycie mieści się też restauracja i punkt widokowy. Na pierwszym planie przejeżdżający autobus.

Neon :)

Dramatycznie wyglądający biurowiec w centrum miasta.

Galeria zaprojektowana przez Ludwiga Miesa van der Rohe. Pawilon ten ma tylko dwie podpory w środku! Cała konstrukcja opiera się na zaledwie kilku ustawionych po obwodzie słupach. Wystawa stała mieści się pod ziemią, w przeszklonej parterowej części organizowane są czasem wystawy specjalne.

Przed sezonem jak zwykle masa pracy.. Rozbawiły mnie kolumny zabezpieczone folią, wyglądały jak świeżo wyprodukowane i przywiezione, ale nie udało mi się cyknąć fotki.

Rathaus, budynek starego ratusza.

Stacja S-Bahn Alexanderplatz.

Największą w moich oczach atrakcją Berlina jest Muzeum Żydowskie Liebeskinda. Muzeum jeszcze pokażę, lecz najpierw niesamowita instalacja w jego wnętrzu: podłoga czegoś w rodzaju przykrytego dziedzińca “zasypana” jest tysiącami żeliwnych twarzy różnych rozmiarów, wykrzywionych w grymasie lub krzyku. Chodząc po nich daje się “ostatni głos poległym Żydom”, gdyż wszystko brzęczy i skrzypi pod stopami. Droga zwiedzania muzeum jest mocno pokręcona, instalację tę widać z okien, jednak ciężko do niej trafić, co tylko wzmacnia wrażenia – prawie nikogo poza mną tam nie było, więc odgłosy niosły się echem w górę dziedzińca…

… fenomenalna instalacja! Pokażę też mapkę transportu berlińskiego.. S-Bahny, U-Bahny, tramwaje i autobusy, do tego rowery miejskie i Segwaye na każdym rogu.. Ale będzie wstyd przed Niemcami podczas warszawskiej części seminarium;)


Zdjęcia z wielkiego osiedla Gropiusstadt, od którego zaczęliśmy zwiedzanie Berlina oraz który stanowi obiekt naszego projektu rewitalizacji urbanistycznej.

Budynek Gropius Tower w Gropiusstadt, czyli 30-piętrowy blok z usługami w parterze i piętrem rozrywkowym na szczycie, zaprojektowany przez samego Gropiusa.

Gropiushaus, czyli drugi i ostatni budynek projektu Gropiusa w Gropiusstadt, w kształcie idealnego półkola.

Wnętrze kaplicy dobudowanej do częściowo zburzonego podczas wojny kościoła Keiser-Wilhelm-Gedachtniskirche. Kaplica ma kształt graniastosłupa ośmiokątnego, ma ażurowe żelbetowe ściany, wypełnione niebieskim szkłem.

 

Muzeum Żydowskie

Muzeum Żydowskie autorstwa architekta żydowskiego pochodzenia Daniela Libeskinda.

Instalacja “Fallen leaves” wewnątrz Muzeum.

 

Berlin i jego ikony

Dworzec główny w Berlinie. Imponujących rozmiarów dwie przecinające się kratownicowe stalowe kolebki; ruch pociągów odbywa się na  3 poziomach.

Brama  Brandenburska.

Pomnik Żydowski.

Potsdamer Platz = Plac Poczdamski.

Wieża telewizyjna widziana zza dworca Alexanderplatz.

Berlińska Katedra, leżąca na Wyspie Muzeów.

Niemiecka flaga na wietrze.Większość budynków państwowych w Berlinie utrzymana jest w klasycznym stylu, wydaje się monumentalna, totalitarna, przytłaczająca..

Zachowany fragment Muru Berlińskiego,obecnie pokryty w całości graffiti – jego jedna strona służy jako galeria graffiti [East Side Gallery] o tematyce podziału Berlina.

Industrialny Berlin.

Most Oberbaum, który stał się ważnym symbolem zjednoczenia Berlina Wschodniego i Zachodniego.

Widoki Berlina

Opera.

Plac Poczdamski znów.

Wyspa Muzeów i uzupełnienia architektoniczne zrealizowane niespełna 2 lata temu przez angielskiego arch. Chipperfielda. Muzeum, kiedyś zbombardowane, niszczało nieosbudowane przez lata – aż do udanej realizacji projektu uzupełnień.

Katedra.

Tony stali budujące wspaniały Dworzec Główny.


KONIEC

Ania w podrozy_Berlin-mosaic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *